ניתוח מתיחת פנים

ד"ר שרית כהן, מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית מזמינה אתכם ליהנות ממתיחת פנים למראה צעיר, רענן וחלק. כידוע, עם הגיל מתרחשים שינויים מבניים ופיזיולוגים מורכבים ברקמות הפנים.

קיימים שלושה מרכיבים עיקריים:

עודפי עור – אלו מצויים בקדמת האוזן,מעל החריץ בין האף לפה מתחת לקו הלסת ובצוואר.    מתיחת פנים
צניחת רקמות הפנים – כלפי מטה ולכוון מרכז הפנים-צניחה זו נגרמת כתוצאה מהתרופפות הרצועות התומכות,אותן רצועות המקבעות את העור לרקמות התת עוריות, התוצאה: הופעת קפלים/מדפי עור כגון אלו בין האף לפה ובין הפה לסנטר,קו לסת לא מוגדר ואבוד הזווית החדה בין הפנים לצוואר.
אובדן נפח – כתוצאה מספיגת השומן התת עורי או צניחת השומן כלפי מטה.אובדן הנפח גורם להשטחה של קו הלחיים,התרוקנות מרכזז הפנים .שינויים אלו גורמים למראה פנים מאורך ומלבני המאפיין פנים מבוגרות. המראה הצעיר מצטיין במלאות באזור עצמות הלחיי המתמשכת ומתחדדת ברכות לכוון מרכז הלחי והסנטר וקווי מתאר מעוגלים בעלי צורה דמויית לב .

התוצאה שכולנו שואפים לה – היא כמובן  מראה פנים אסתטי צעיר יותר וטבעי המושג ע"י שחזור אותם שינויים אנטומיים הקורים עם הגיל.

מהם החידושים שחלו בטכניקות מתיחת פנים עם השנים?
ניתוחי הצערת פנים התפתחו משמעותית בעשורים האחרונים.
בעבר הדגש היה על רפיון עורי בלבד והפתרון היה מתיחת פנים-גישה מכאנית שמטרתה מתיחת העור בלבד מבלי להתייחס לרקמותת התת עוריות.התייחסות דו ממדית זו גרמה למראה פנים שטוח,מנותח לא טבעי ולעיתים חסר הבעה.

הודות להתקדמות בהבנת אנטומיית רקמות הפנים ולהבנת קווי הכח (וקטורים) האחראים לצניחת הפנים ,הגישה המתקדמת הינה הרמת פנים.כלומר הרמת הרקמות למיקומן הטבעי הצעיר ע"י הידוק רקמת החבור העוטפת של שרירי הפנים (SMAS ),אותה רקמה הגורמת למראה צנוח ומבוגר,כאשר העור נמתח באופן שמרני בלבד בדומה לפריסת מפה על שולחן-כלומר התייחסות לרקמות תת עוריות וגם לעור.

כיום הפתרון האולטימטיבי להשגת שיפור דרמטי של מראה הפנים הוא פיסול פנים.פיסול פנים מאפשר התייחסות כוללנית תלת ממדית כלומר מתן מענה אופטימלי לכל אותם מרכיבים האחראיים להתבגרות הפנים : עודפי עור,צניחת רקמות ואובדן נפח ע"י הסרת עודפי עור הדוק הרקמות התת עוריות והזרקת שומן עצמוני.בפסול פנים ההתיחסות היא לכל שכבות העור: עור,רקמות תת עוריות ושומן תת עורי ולכל אזורי הפנים-כלומר פסול פנים מתבצע על פי רוב במשולב עם מתיחת עפעפיים,הרמת גבות ,הזרקת שומן עצמוני ועיצוב שפתיים בהתאם לצורך על מנת להשיג מראה אסתטי,הרמוני צעיר יותר וטבעי לפנים.

גישה זו מאפשרת התאמת הניתוח להתבגרות הפרטנית של המטופל/ת בהתאם למבנה הפנים,ולקווי הכח על פיהם הפנים צונחות.כך לדוגמא במטופלת עם פנים רחבות וצניחה כלפי מרכז הפנים המתבטאת בקפלים בין האף לפה הרמה תהיה צידית ומנוגדת לקווי הצניחה ובמטופלים עם פנים מאורכים וצניחת רקמות כלפי מטה לכוון הלסת ההרמה תתבצע בווקטור עליון כדי להרים ולפסל את הלחי ,לפסל פנים ולשבור את קו המתאר המאורך והמלבני.פיסול פנים הוא ניתוח המצטיין בגישה אומנותית וראייה תלת מרחבית.

הדגמה-בתמונה שלפנינו מבט פרופיל של מטופלת בת 70 לאחר פסול הפנים,ניתן להבחין בקו לחי מודגש,קו לסת מוגדר מראה פנים טבעי אסתטי וצעיר יותר מגילה.קווי התפר מוסווים היטב בקו השיער בקדמת הפיאה,קדמת האוזן גם במטופלת בעלת תספורת קצרה.

מתי מומלץ לבצע מתיחת פנים?
הפרמטר החשוב אינו נמדד בגיל אלא ע"פ הפרזנטציה של תסמיני ההתבגרות הפרטניים.במקרה שקיימים עודפי עור וצניחת רקמותת הפתרון האידיאלי הינו פיסול פנים גם כאשר מדובר בקבוצת גיל צעירה יחסית.

תאמת סוג מתיחת פנים:
על מנת ליהנות מתוצאה אופטימלית, חשוב מאוד לבצע את התאמת סוג מתיחת הפנים למטופל. בשל כך, ד"ר שרית כהן, בוחנת אתת איכות העור,דרגת הרפיון העורי, עובי העור,מרקמו וגמישותו ,פזור השמן התת עורי בפנים ובצוואר,מקום ועומק הקמטים והמיתרים.תכנון הטכניקה הניתוחית מותאם באופן פרטני תוך התחשבות בכיוון הצניחה,מבנה, אורך ורוחב הפנים ע"מ לתת מענה אופטימאלי.תמונות מגיל צעיר של המנותח/ת הפוטנציאלי והדמיה דיגיטלית תלת מימדית יסייעו כמובן גם הם באנליזה הטרום ניתוחית ובתאום ריאלי של ציפיות.

במקרה שהרפיון קל ומערב את מרכז הפנים בלבד ללא מעורבות צווארית ,ע"פ רוב בקבוצת יל צעירה יחסית בשנות ה40,הפתרון הוא מיני מתיחת פנים או MINI CHEEK LIFT.

האם מומלץ על ניתוח פנים גם בגיל 70 או יותר?
בהחלט. בהתחשב בתוחלת החיים הגבוהה בעולם מודרני וכמובן גם בישראל,ולאור שיטות הניטור (כלומר איסוף מדדים פיזיולוגיים)) וטכניקות ההרדמה המתקדמות ניתן לבצע ניתוחים פלסטיים גם בקבוצת גיל זה ובלבד שהמטופל/ת כשירים רפואית .

איך מתבצע ניתוח פסול פנים?
במהלך הניתוח מבוצעת הפרדת העור מרקמות הפנים והצוואר.חתכי הגישה מוסווים בקו השיער בקדמת הפיאה ,לאורך קדמת האוזן,אלל תוך החלק המרכזי של האוזן (רטרו-טרגלי)חובקים את התנוך ומתעקלים לתוך קו שיער אחורי.לאחר ההפרדה מתבצע הידוק של שכבת הSMAS בהתאם למבנה הספציפי ולתכנון המקדים.הידוק זה מערב הפרדת רקמת הSMAS או הפרדה חלקית שלה.

במקרים של צבר שומן צווארי מתבצעת שאיבת שומן.במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר מתבצע הידוק שריר הצוואר בקו מרכזי בצורת ערסל דרך חתך תת סנטרי במשולב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר.עודפי עור מוסרים באופן שמרני.

במקרה הצורך אבצע גם מתיחת עפעפיים-ע"י הסרת עודפי העור ויילוד בלט כריות שומן.הרמת גבה מתבצעת ע"י חתך בקדמת השיער באזור הצדעיים בקרקפת צידית.במקרים רבים אזריק שומן עצמוני לאחר קצירה ועבוד השומן אזורי חסר ולמילוי הלחיים ,עיצוב שפתיים,מילוי סנטר ומילוי שקעים בקו הלסת.

כך נשיג מראה פנים וצוואר צעיר יותר ואסתטי ותושג הרמוניה בין המרכיבים השונים של הפנים.קו לסת יהיה מוגדר והזווית אופטימאלית בין הפנים לצוואר.

מהם הסיכונים בניתוח?
כמו כל התערבות ניתוחית יתכנו סיבוכים אולם אילו אינם שכיחים לאחר מתיחת פנים.הסיבוך הנפוץ הינו המטומה כלומר דמם תת עורי.. גילוי מוקדם חיוני ואינו מותיר עקבות. דימום מצטבר הגורם לתחושת כאב ואי נוחות מצריך ניקוז בהקדם ע"מ למנוע נמק עורי.סיבוכים נוספים:
זיהום – בשכיחות  נמוכה מ- 1% .
הופעת צלקות מעובות בעיקר באזורי מתח במטופלים בעלי גוון עור כהה.
נמק עורי גורמי סיכון – מתיחת יתר של העור, המטומה לא מאובחנת,חבישה מהודקת, עישון כבד.
פגיעה עצבית – של סעיף של עצב הפנים נדירה ( פחות מ1% ):פגיעה בעצב שריר הגבה (גבה צנוחה)-ע"פ רוב פגיעה זמנית המשתפרתת בין 2-6 חודשים ,או העצב של שרירי שפה תחתונה (אסימטריה של הפה) – זמנית בד"כ וחולפת תוך 6 חודשים ב80% מהמטופלים.

מה לגבי תהליך ההחלמה?
משך ההחלמה הינו אינדיבידואלי ומשתנה ממטופל למטופל ובהתאם לסוג הניתוח.לאחר מיני מתיחת פנים ( MINI CHEEK LIFT))  תקופת ההחלמה קצרה,בת מס' ימים עד שבוע.הרמת פנים וצוואר מלאה  מאופיינת במשך החלמה הנע בין  10-14 יום.במהלך תקופה זו יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת והתכופפות.

יום לאחר הניתוח מוסרים ע"פ רוב צינוריות הניקוז ( נקזים) והתפרים לאחר כשבוע. הופעת נפיחויות ודיסקולרציה ( סימנים כחולים מנוקדים ) לעיתים בפיזור לא סימטרי אופיינית ומיוחסת לתהליך דלקתי אופייני למהלך ריפוי פצע.שכיבה בראש מורם, כאשר הצוואר זקוף ולא מורכן מומלצת ומאיצה את תהליך נסיגת הנפיחויות והבצקת.מומלץ לחפוף ראש ולנקות בעדינות במים וסבון את קווי התפר יומיום  מיום לאחר הניתוח לצורך החשת תהליך הריפוי.שטפי הדם יספגו בהדרגה במהלך שבועיים לאחר הניתוח.

ניתן להסוותם ע"י איפור מספר ימים לאחר הניתוח.בימים הראשונים עלולה להיות תחושת אי נוחות, בעיקר באזור הצוואר וקו הלסת כפועל יוצא של הידוק שריר הצוואר ,ללא כאב ממשי.כן עלולה להיות ירידה בתחושה שטחית בקדמת האוזניים,לחיים וצוואר עליון החולפת בד"כ לאחר מספר חודשים.

כיצד ניתן לשמר את תוצאת מתיחת פנים?
ניתוח פסול פנים וצוואר משיל שנים ומקנה מראה צעיר ואסתטי יותר לפרק זמן הנע בין 5-15 שנים.במטופלים בעלי עור דק תוצאתת הניתוח תשמר זמן רב יותר.הקפדה על הימנעות מחשיפה לשמש ,אורח חיים בריא תזונה מאוזנת וטיפולי תחזוקה מאפשרים שימור התוצאנ לפרק זמן ארוך יותר.בטיפולי תחזוקה כוונתי להזרקות בוטוקס להרפיית קמטים דינמיים והזרקת חומרי מילוי ע"מ לתת מענה לאובדן הנפח שחל עם הגיל.

אין ספק שניתוח מתיחת פנים אינו חסם לשעון הכרונולוגי ועם השנים נמשך תהליך התבגרות הפנים.בחברה המוקירה יופי ובשל תוחלת החיים הגבוהה ,אין זה נדיר למצוא נשים הפונות להצערת פנים פעם שנייה שלישית ולעיתים אף יותר.

ד"ר שרית כהן מזמינה אתכם ליהנות מתהליכי מתיחות פנים בהתאמה אישית. בפגישת ההיכרות תוכלו ללמוד על סוגי מתיחות פנים שונות, תוך בחינה מלאה של האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך השגת מראה פנים צעיר, חלק ורענן.

כל מה שרצית לדעת על חוטים להרמת פנים