ניתוח עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים הינו פרוצדורה כירורגית שכיחה שנועדה לשפר את מראה העפעפיים העליונים,התחתונים או שניהם ולהעניק מראה צעיר לאזור הפריאורביטלי (האזור סביב העפעפיים).

עם הגיל מתרחשים שינויים מורפולוגיים הדרגתיים סביב העין ( אזור פריאורביטלי),בעפעפיים עצמם וביחסי הגומלין של הארובה למרכז הפנים. שינויים אילו במיקום,מבנה ובצורה הינם פועל יוצא של כוח הכבידה,רפיון עור העפעפיים,דלדול ורפיון מבנה העפעף וכן פעילות של השריר החובק את ארובת העין.

שינויים אלו כוללים בין היתר מיקום גבות נמוך יותר בהשוואה לגיל צעיר,עודפי עור ובלט של כריות שומן.הללו תורמים לתחושת עייפות וכבדות של העפעפיים העליונים,צמצום שדה הראיה,מראה מבוגר וקושי באיפור.

השינויים בעפעף התחתון כוללים -התארכות של העפעף והשריר הטבעתי החובק את הארובה,מיקום נמוך יותר של צומת עפעף תחתון- לחי,הופעת קעירות מתחת העפעף ורפיון הדרגתי שלו.שינויים אלו באורך,מיקום וצורת העפעף וביחסי הגומלין בין העפעף לסטרוקטורות אנטומיות סמוכות תורמים למראה שלדי,קעור ומאורך של העפעף התחתון המקנה מראה רפוי ומבוגר של העפעף וסביבתו.בצידי העיניים מופיעים קמטי חיוך,הקרויים גם קמטי מניפה.

ניתוח מתיחת עפעפיים נועד להסיר את עודפי עור ואת בלט כריות השומן מהעפעפיים .ניתן לטפל ברפיון העפעף התחתון שחל עם הגיל ע"י הידוק העפעף לרכס הארובה הצידי.בחירת הטכניקה הניתוחית תלויה בכמות רפיון העפעף.במקרים בהם שקע הדמעות או המבנה השלדי של רכס הארובה התחתון בולט ניתן להסיט חלק ממדורי השומן ע"מ למלא את השקעים וע"י כך להקנות מראה אסתטי וצעיר יותר לעפעף התחתון.

תהליך הניתוח – עפעפיים עליונים:

ניתוח עפעפיים עליונים הניתוח מתבצע ע"פ רוב תחת הרדמה מקומית. חתך הגישה מוסווה בקפל העפעף הממוקם 9 מ"מ מקו ריסים בנשים ו-8 בגברים ומתמשך לתוך קמט חיוך בחלק הצידי של העין.במהלך הניתוחי אנו מסירים עודפי עור בהתאם לתכנון וסימון מדוייק,מסירים רצועת שריר ומיילדים את כרית שומן בולטת המצוייה בסמיכות לזוווית העין הפנימית .

כאשר מדובר בעפעפיים שקועות ניתן ליילד בלבד את כריות השומן ולא להסירם ע"מ לשוות מראה צעיר יותר לעפעף.במרבית המקרים מבוצע גם ניתוח הרמת גבה דרך חתך קצר בקדמת השיער באזור הרקה. הרמת גבה חיונית שכן עם הגיל מתרחשת הרפיה של הרצועות התומכות המקבעות את הגבה למיקומה ומיקום הגבה נעשה בהדרגה נמוך יותר.מרחק קצר בין הגבות לקו הריסים משווה מראה מבוגר ותורם לתחושת הכבדות והעיפות של העפעפיים.לעיתים מיקום גבוה של הגבה הינו פיצוי על עודפי העור הניכרים בעפעף עליון בניסיון "לפתוח את שדה הראיה" .במקרה זה ניתוח עפעפיים בלבד בו עודפי עור בלבד מוסרים עשוי לגרום לנפילה של הגבה שכן לאחר הניתוח אין צורך "לפצות"על עודפי העור.

תהליך הניתוח-עפעפייים תחתונים:
חתך הגישה נקבע בהתאם לבדיקה הטרום הניתוחית במהלכה בודקים גם את איכות העור והאם קיימים עודפי עור או האם מדובר בבלט כריות שומן בלבד.

קיימים 2 חתכי גישה:
חיצוני-כאשר החתך מוסווה מתחת קו הריסים,או בפנימי כלומר דרך הלחמית בחלק הפנימי של העפעף.הגישה הפנימית מתאימה למטופלים בעלי בלט כריות שומןן ללא מרכיב של רפיון עורי ועודפי עור.

בגישה החיצונית ,דרך החתך מתחת קו ריסים מדורי השומן נחשפים ומבוצע יילוד של כריות השומן הבולטות.(בעפעף תחתון קיימים 3 מדורי שומן) .במקרים בהם שקע הדמעות בולט (מרזב הדמעות מצוי בחלק הפנימי של העפעף התחתון ומתמשך לכוון הלחי) וכן כאשר הרכס הגרמי התחתון של הארובה חשוף ובולט ניתן להסיט חלק מהשומן ולתפור אותם לרכס ע"מ למלא את השקעים ולהקנות מראה אסתטי יותר לעפעף.

עם הגיל קיים רפיון של העפעף התחתון.ניתן לטפל ברפיון העפעף ע"י הידוק העפעף לרכס הארובה הצידי.בחירת הטכניקה הניתוחית תלויה בחומרת הרפיון הקיים.הידוק העפעף תורם להשבת לצורה דמוי שקד לעיניים ומונע צניחה או רפיון.

במקרים שקיימת התארכות של העפעף התחתון ומיקום נמוך של הצומת בין העפעף ללחי כתוצאה מצניחת רקמות מרכז הפנים ניתן לבצע הרמה של מרכז הפנים דרך החתך בעפעף התחתון .במקרים כאלה תבוצע הפרדה של השריר הטבעתי החובק את הארובה וקבוע שלו לרקמה במקום גבוה יותר באזור הרקה.הרמת מרכז הפנים בשיטה זו משווה מראה קמור מלא וצעיר יותר לעפעף ולמתאר הפנים הכולל.

תהליך החלמה:
תקופת ההחלמה הינה של שבוע בממוצע. שטפי דם שנספגים בהדרגה. ב48 שעות ראשונות מומלץ להניח קומפרסים קרים,לשכב בראש מורם,יש להזליף טיפותת עיניים אחת למספר שבועות בשל העובדה שעפעף לא נסגר לחלוטין בפרק זמן זה וכן ג'ל בלילה ע"מ להגן על הקרנית ולמנוע יובש. תפרים מוסרים לאחר 6 ימים מיום הניתוח.הצלקות מוסוות ולאחר פרק זמן של כחודש כמעט ואינן נראות.

סיבוכי הניתוח:
כמו בכל התערבות ניתוחית יתכנו סיבוכים,אולם אלו נדירים וכוללים דימום,זיהום,פעירת שולי חתך,פגיעה וגירוי הקרנית ,החמרה ביובש עיני דמעתת ממושכת,אסימטריה משיכת עפעף תחתון כלפי מטה (אקטרופיון ) – חשיפת הלחמית מתחת קו הרשתית

ד"ר שרית כהן, מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית מזמינה אתכם לקליניקה לצורך בדיקה ואבחון של העפעפיים לתיעול ההתערבות המתאימה שמטרתה מראה עפעפיים צעיר הרמוני ואסתטי.