טיפול להרמת מצח וגבות

מהו טיפול להרמת מצח וגבות ומתי עושים את הטיפול הזה?
לצורת הגבות ולמיקומן נודעת חשיבות משמעותית על האסתטיקה הפרי-אורביטלית (סביב העיניים) ועל היופי. עם הגיל חל רפיון של הרצועות התומכות המקבעות את הגבה למיקומה, והמיקום נעשה בהדרגה נמוך יותר. מרחק קצר בין הגבות לקו הריסים משווה מראה מבוגר ותורם לתחושת כבדות ועייפות של העפעפיים.

מהו טיפול להרמת מצח וגבות ומתי עושים את הטיפול הזה?
לצורת הגבות ולמיקומן נודעת חשיבות משמעותית על האסתטיקה הפרי-אורביטלית (סביב העיניים) ועל היופי. עם הגיל חל רפיון של הרצועות התומכות המקבעות את הגבה למיקומה, והמיקום נעשה בהדרגה נמוך יותר. מרחק קצר בין הגבות לקו הריסים משווה מראה מבוגר ותורם לתחושת כבדות ועייפות של העפעפיים.

מתי מומלץ להרים את הגבות?

מנח גבה נמוך
כלל אצבע הוא שמרחק הקטן מ-2.5 ס"מ בין הגבות לאישון מצריך הרמת גבה. אצל נשים קשת הגבה גבוהה יותר מאשר אצל גברים וגם הקצה הצדדי גבוה יותר דמוי כנף שחף במעופו. אצל הגברים צורת הגבה פחות קשתית ויותר אופקית.

מיקום גבוה של הגבה כפיצוי על עודפי העור הניכרים בעפעף העליון
במקרה כזה ניתוח עפעפיים עליונים, שבמהלכו מוסרים עודפי עור בלבד עלול לגרום לצניחה של הגבה שכן הגבה כבר לא צריכה "לפצות" על עודפי העור. הרופא בודק את מיקום הגבה במנוחה, כאשר העיניים סגורות, ואם הגבה נמוכה יש צורך לבצע ניתוח משולב – הרמת עפעפיים עליונות והרמת גבות.

לפני הניתוח הרופא בודק את מיקום הגבה ויציבותה במנוחה ובתנועה, הדינמיקה בין הגבה והעפעף, המרחק בין קצה הגבה לאישון, אורך המצח ומיקום קו השיער.

באיזה גיל אפשר לעשות את הניתוח?
גיל אינו השיקול הקובע, אלא המנח והמיקום של הגבות. עם זאת, בקבוצת גיל צעירה יחסית ניתן להרים את זנב הגבה על ידי הזרקת בוטוליניום (בוטוקס). כאשר קיימת צניחה של הגבות ודלדול רקמתי, הפתרון הוא כירורגי, לעיתים במשולב עם הרמת עפעפיים עליונים.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?
לפני הניתוח תתבקש לבצע בדיקות דם, אק"ג (אחרי גיל 40) וצילום חזה (במטופלים בני יותר מ-60). אם הניתוח משולב עם הרמת עפעפיים יש להיבדק על ידי רופא עיניים (חדות ראייה, קרקעית עין, לחץ תוך עיני ומבחן שירמר).

שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה כמו אספירין, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, ויטמין E ותוספי מזון כמו גינקו־בילובה, ג'ינסנג ואומגה 3.

8 שעות לפני הניתוח יש להימנע מאכילה (כולל קפה ומיצים), וארבע שעות לפני הניתוח יש להימנע גם משתיית מים.

באיזו שיטה ירדימו אותי?
סוג ההרדמה תלוי כמובן בטכניקה הניתוחית ובהיקף הניתוח (כלומר, האם הוא מבוצע כפרוצדורה בודדת או כחלק מניתוח מתיחת פנים). הניתוח יבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית, על פי שיקולי המנתחים והמטופלים.

מה יעשו לי בניתוח?
בחירת הטכניקה המתאימה תלויה בהגדרת המטרות, גיל ומין המטופל, מיקום קו השיער, ממצאים אנטומיים ספציפיים של המטופל והעדפתו האישית.

הרמת גבות נעשית על ידי חתך בקו השיער הקדמי (PRETRICHIAL BROW LIFT), או חתכים מוגבלים יותר בצדעים בלבד (TEMPORAL BROW LIFT). בגברים ניתן לבצע הרמת גבות ישירה, כלומר בחתך הצמוד לגבה. קיימות גם גישות זעיר־פולשניות אשר עלו מן הצורך למזער את הצלקות – הרמת גבה דרך חתך מתיחת עפעפיים עליונים עם קיבוע פנימי של הגבה, או הרמת גבה בגישה אנדוסקופית שבה חתכי הגישה הם מזעריים ודרכם מוחדר מכשור מיוחד המאפשר את הרמת הגבות.

כמה זמן נמשך הניתוח?
תלוי בטכניקה הנבחרת. על פי רוב שעה עד שעתיים.

איך ארגיש לאחר הניתוח ולמה לצפות?
לאחר הניתוח תיתכן בצקת מקומית ודיסקולרציה (סימנים כחולים מנוקדים). כל אלה חולפים לאחר ימים ספורים.

מומלץ לשכב בראש מורם, ולא מורכן, כדי להחיש את התהליך של נסיגת הנפיחויות והבצקת.מומלץ לחפוף ראש ולנקות בעדינות במים ובסבון את קווי התפר מדי יום, החל מהיום שלאחר הניתוח, כדי לזרז את תהליך הריפוי.

שטפי הדם ייספגו בהדרגה במהלך השבוע שלאחר הניתוח. עד להיעלמותם המוחלטת ניתן להסוותם באמצעות איפור.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?
הסיבוכים כתוצאה מהניתוח יכולים להיות:
דימום, ירידה בתחושה באזור הניתוחי (בהתאמה לטכניקה הניתוחית), צלקת מעובה, אזור ללא שערות בקו הצלקת, אסימטריה בגובה הגבות ופגיעה בסעיף של עצב הפנים (הגורמת לצניחת גבה). סיבוכים אלה נדירים ביותר.

האם יהיה עליי מגבלות לאחר הניתוח?
במהלך תקופת ההחלמה (שבוע־שבועיים) יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, מהרכנת ראש, מחשיפה לשמש ומעישון. אין לצבוע את השיער 4-3 שבועות ממועד הניתוח.

מתי "אחזור לעצמי"?
משך ההחלמה תלוי בסוג הטיפול ומשתנה ממטופל למטופל. ניתן לחזור לעבודה משרדית שבוע לאחר הניתוח. חתכי הגישה מוסווים בקו השיער, ולאחר חודשיים ניתן להבחין לרוב בצמיחת שיער בקו הצלקת.