ניתוח הקטנת חזה

בעוד נשים רבות מעוניינות בחזה גדול ושופע, עודף רקמת שד וחזה גדול מידי עלול להוות בעיה אסתטית ופונקציונלית, וישנן נשים שירגישו טוב ונוח יותר עם חזה קטן. חזה גדול מידיי עלול להכביד על הגב ועל שיווי המשקל, לגרום לכאבי גב ושכמות וליצור חריצים בשכמות בעיקר כאשר מדובר במבנה גוף צר.

בקרב גברים, המצאות רקמת שד המכונה גיניקומסטיה (גינו-אישה,מסטוס-חזה) הינה פגם אסתטי התורם למבוכה חברתית ואף להמנעות מחשיפה של פלג הגוף העליון.בעוד שחזה נשי בגבר הינו פיזיולוגי בינקות-(בגין הורמונים מהאם), בהתבגרות ובזיקנה ,גיניקומסטיה הינה.פתולוגית –כאשר קימת אי יציבות הורמוני מין כלומר ירידה בהורמון גברי או רמות גבוהות של הורמון נשי ( היפראסטרוגניזם).

גיניקומסטיה עשויה להיות נרכשת בשל סיבות אנדוקריניות (יתר פעילות בלוטת התריס),גידולים (אשכים,בלוטת יותרת הכליה),סיבות מטבוליות (אי ספיקה כליתית),נטילת תרופות וסמים( הרואין,מריחואנה,צימטידין,אסטרוגנים,לוסק).ב25% מהמטופלים הסיבה אידיאופטית( כלומר לא ידועה).מטופלים הסובלים מגיניקומסטיה יהנו מניתוח הקטנת חזה.

ד"ר שרית כהן נמנית מבין מנתחים פלסטיים המתמתחים בביצוע ניתוחי הקטנת חזה, תוך התאמה התוכנית הניתוחית למבנה השד, מבנה הגוף והנתונים הפיזיים של המטופל/ת. לפני הניתוח, מבצעים תכנון מוקדם על מנת להגיע אל התוצאות הטובות ביותר לשביעות רצונה של המטופל/ת.

מהו ניתוח הקטנת חזה?
נשים-על מנת להשוות לחזה מראה קטן ומעוצב, במהלך הניתוח מסירים מן החזה רקמה בלוטית ושומנית עודפת ומצמצים את המעטפת העורית העודפת. הקטנת המסה מורידה ממשקל החזה והחזה נהייה מורם ומעוצב,המעניק תחושה נוחה, אסתטית וכמובן פרופורציונאלית למטופלת. גברים-טרם הניתוח מתבצע אבחון מפורט (אנמנזה) ובדיקה פיזיקלית של השד ,בדיקת אשכים ,בצוע פרופיל הורמונלי מלא ובדיקה של אנדוקרינולוג במידת הצורך (נערים מתבגרים עם גינקומסטיה מרשימה (מעל 4 ס"מ בקוטר)-ל12% תאובחן בעיה אנדוקרינית .סיווג הגינקומסטיה נעשה בהתאם לבדיקה הפיזיקלית –שלוש דרגות בהתאם לגודל/ היקף הגינקומסטיה ,ולנוכחות עודפי עור.

הבדיקה הפיזיקאלית מאפשרת לקבוע האם מדובר ברקמה שומנית או בלוטית או שמדובר בשילוב.קביעה זו חיונית לתיעול הטיפול הניתוחי אופטימאלי (במידה ומדובר ברקמת שומן בלבד ניתן להסתפק בשאיבת שומן.המצאות רקמה בלוטית מצריכה הסרה של רקמת השד הבלוטית) ה בלבד

אופן ביצוע הניתוח:
נשים – לעיתים, ניתן לבצע רק הרחקה של השומן מן השד באמצעות שאיבת שומן.אולם במרבית הקרים יש צורך בהתערבות כירורגית במהלכה מוסרים עודפי העור ורקמת שד,ומבוצע עיצוב השד והרמה של הקומפלקס פטמה –עטרה למיקום אסתטי ופרופרוציונלי יותר.עמוקה יותר, כמו הסרה של עור וכן הזזה של הפטמות. מתוך כך, ישנה חשיבות רבה ומכרעת לתכנון נכון של הניתוח, כמו גם המיומנות והמומחיות של הכירורג.

גברים – אם מדובר ברקמה שומנית בעיקרה ניתן לבצע שאיבת שומן.הניתוח מתבצע בהרדמה כללית,דרך 2 חתכים זעירים הממוקמים צידית לשד מוחדר נוזל שמכיל חומר המכווץ כלי דם ומאלחש,שומן נשאב דרך צינורות מיוחדות שמוחדרות.כאשר מדובר ברקמה בלוטית יש צורך ליילד את רקמת השד ניתן לבצע דרך הרחבה של חתכי השאיבה ו,הפרדה ויילוד רקמת הבלוטית וחילופין ניתן לבצע חתך סהרון תחתון של העטרה דרכו ניתן לבודד את הרקמה הבלוטית ולהסירה. החתך מוסווה בין עור העטרה לעור החזה.

במקרים שמדובר בגינמוקומסטיה בדרגה 3 עם עודפי עור וכאשר קומפלקס פטמה עטרה מצוי במנח נמוך יש לבצע הקטנה ( כלומר כריתת רקמה בלוטית במשולב עם הקטנת המעטפת העורית) ,ההיקף הניתוחי רחב יותר וכולל חתכי גישה סביב העטרה מהעטרה לקפל התת שדי ובקפל התת שדי.בסיום הניתוח מוחדרים צינוריות ניקוז (נקזים).

ניתוח הקטנת חזה מאפשר לנשים החשות שלא בנוח עם חזה גדול ליהנות ממראה פרופורציונאלי יותר, קל יותר ונוח בהרבה יותר. בקליניקה של ד"ר שרית כהן תוכלי ללמוד עוד על אופן תהליך הניתוח, האפשרויות העומדות לפניך, שלבי ההחלמה והתוצאה הסופית.

נשמח לעמוד לשירותך בכל עת

מלא/י את פרטיך בטופס המצורף ונחזור אליך בהקדם