ניתוח גניקומסטיה (הקטנת חזה לגבר)

מהי גניקומסטיה – סיבות:
חזה אישה (גינו-אישה,מסטוס-חזה)התפתחות רקמת שד בגבר.
פיזיולוגי בינקות-(בגין הורמונים מהאם), בהתבגרות ובזיקנה.פתולוגי –כאשר קימת אי יציבות הורמוני מין כלומר ירידה בהורמון גברי או רמות גבוהות של הורמון נשי ( היפראסטרוגניזם).
גיניקומסטיה עשויה להיות נרכשת בשל סיבות אנדוקריניות(יתר פעילות בלוטת התריס),גידולים (אשכים,בלוטת יותרת הכליה),סיבות מטבוליות (אי ספיקה כליתית),תרופות וסמים( הרואין,מריחואנה,צימטידין,אסטרוגנים,לוסק). 25% -אידיאופטים,כלומר הסיבה לא ידועה.

ביטוי קליני – אבחנה:
הפרעה אסתטית ,הימנעות מחשיפת פלג גוף עליון .שיעור היארעות גבוה32-4-% ישנם עבודות שמצביעות על שעיטר של עד 65% בנערים מתבגרים.
אבחון נעשה לאחר תשאו מפורט (אנמנזה) ובדיקה פיזיקלית של השד ,בדיקת אשכים ,בצוע פרופיל הורמונלי מלא ובדיקה של אנדוקרינולוג במידת הצורך ( נערים מתבגרים עם גינקומסטיה מרשימה (מעל 4 ס"מ בקוטר)-ל12% תאובחן בעיה אנדוקרינית .
סיווג הגינקומסטיה נעשה בהתאם לבדיקה הפיזיקלית –שלוש דרגות בהתאם לגודל/ היקף הגינקומסטיה ,ולנוכחות עודפי עור.

טיפול:
שלב הראשון כאמור הוא שלב האבחון כלומר בהתאם לבדיקה הפיזיקלית- אקבע האם מדובר ברקמה בלוטית או רקמה שומנית בעיקר או שמדובר בשילוב,והיקף הגינקומסטיה.

אם מדובר ברקמה שומנית בעיקרה ניתן לבצע שאיבת שומן.הניתוח מתבצע בהרדמה כללית,דרך 2 חתכים זעירים הממוקמים צידית לשד מוחדר נוזל שמכיל חומר המכווץ כלי דם ומאלחש,שומן נשאב דרך צינורות מיוחדות שמוחדרות.כאשר מדובר ברקמה בלוטית יש צורך ליילד את רקמת השד ניתן לבצע דרך הרחבה של חתכי השאיבה ו,הפרדה ויילוד רקמת הבלוטית וחילופין ניתן לבצע חתך סהרון תחתון של העטרה דרכו ניתן לבודד את הרקמה הבלוטית ולהסירה. החתך מוסווה בין עור העטרה לעור החזה.

במקרים שמדובר בגינמוקומסטיה בדרגה 3 עם עודפי עור וכאשר קומפלקס פטמה עטרה מצוי במנח נמוך יש לבצע הקטנה ( כלומר כריתת רקמה בלוטית במשולב עם הקטנת המעטפת העורית) ,ההיקף הניתוחי רחב יותר וכולל חתכי גישה סביב העטרה מהעטרה לקפל התת שדי ובקפל התת שדי.בסיום הניתוח מוחדרים צינוריות ניקוז (נקזים).

התאוששות:
את הנקזים מסירים עם ירידה בכמות ההפרשה (פחות מ30 סמ"ק )יש לחגור מחוך חודש לאחר הניתוח על מנת להקטין את החלל שנוצר בניתוח ולהחיש את תהליך ההחלמה.

סיבוכים:
הסיבוך הנפוץ יותר הינו שטף דם (המטומה) שלעיתים מצריך ניקוז בחדר ניתוח.
סיבוכים נוספים הינם אסימטריה,כריתת יתר שמתבטאת בשקע מתחת הפטמה